Pistacje – pochodzenia, właściwości i zastosowanie

Orzechy pistacjowe czyli popularne pistacje to małe zielone nasiona w twardych łupinkach posiadające bardzo wiele wartości prozdrowotnych. Zwane “orzechami szczęścia” lub zielonymi migdałami spotykane są w klimacie umiarkowanym, najczęściej w USA, Iranie, Pakistanie i Indiach. Drzewa pistacjowe uprawia się także we Włoszech, Turcji i Grecji. Poznajmy jakie skarby kryją w sobie te orzechy.

Co warto wiedzieć o pistacjach

Znane już od tysięcy lat te pyszne i chrupiące orzechy towarzyszą człowiekowi w codziennej diecie. Jedna pistacja to tylko 3 kcal, są więc “bezpieczną” przekąską i można spokojnie delektować się nimi bez obawy przybrania na wadze. Składają się w 67% z tłuszczów, 20% węglowodanów i 13% białek. Garść pistacji to zaledwie 115 kcal – 4 gramy białka, 9 gramów tłuszczów i 6 gramów węglowodanów. Codziennie można spożywać od 60 do 120 gramów pistacji.

Czy warto włączyć pistacje do codziennej diety?

Jak najbardziej warto! Dobrze jest je nawet spożywać systematycznie jako, że posiadają wiele cennych minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu: fosfor i wapń oraz potas, żelazo, miedź, magnez, a także mangan. Są też źródłem witamin takich jak witamina C, A, E, K oraz B6

Jakie jeszcze wartościowe składniki znajdziemy w “orzechach szczęścia”:

  • cenne karotenoidy (luteina, zeaksantyna), które wspomagają pracę oczu i zmniejszają ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej,
  • zawierają najwięcej potasu ze wszystkich orzechów, co wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego oraz prawidłowe ukrwienie mięśnia sercowego,
  • są bogate w antyoksydanty, które chronią przed stresem oksydacyjnym komórki skóry minimalizując proces fotostarzenia,
  • duże stężenie witaminy E pomaga zapobiegać chorobom krążenia i rakowi prostaty,
  • w ich składzie znajdują się też substancje bioaktywne – fitosterole i resweratrol, które obniżają poziom cholesterolu we krwi, wpływają na prawidłową pracę układu krążenia i serca.

Spożywanie pistacji w codziennym menu stymuluje pracę jelit, wzmacnia odporność, reguluje poziom cukru we krwi (mogą być stosowane w diecie diabetyków), wzmacnia układ kostny.

Pistacje w kuchni

Orzeszki te spożywamy na surowo lub prażone. Dla wielu osób jest to jedna z pyszniejszych przekąsek. Jednak warto wiedzieć, że można je wykorzystać w kuchni na różne sposoby. Stosowane są w produkcji wyrobów cukierniczych – strucli, budyniów, marcepanu, jako nadzienie do czekoladek i cukierków. W kuchni tureckiej używane są do słynnej baklawy. Ale pistacje można wykorzystywać nie tylko do dań na słodko i deserów. Są świetnym dodatkiem do dań wytrawnych np. do aromatycznych, kremowych zup, risotta, farszów czy mięs.

Orzechy pistacjowe nie należą do najtańszych przekąsek jeśli jednak weźmiemy pod uwagę ich dobroczynne właściwości prozdrowotne warto pokusić się o wprowadzenie ich na stałe do naszego menu.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com